مقالات

چگونه در بازی پینگ پنگ پیشرفت کنیم؟

یکی از شایع ترین نگرانی‌هایی که بازیکنان تنیس روی میز نشان می‌دهند، سرخوردگی آن‌ها با پیشرفت‌های آهسته است. تمرین می‌تواند خسته کننده باشد و ممکن است احساس کنند چیزی مانع حرکت رو به جلو می‌شود. اگرچه چیزی مانع ما نمی‌شود ولی برخی از روش‌ها باعث پیشرفت سریع‌تر ما خواهد شد.

 

سریع ترین راه ها برای پیشرفت چیست؟

۱) به کار گرفتن مربی تنیس روی میز (بهترین روش):

بسیاری از بازیکنان در این مورد مقاومت می‌کنند زیرا معتقدند اگر به سختی تمرین کنند، پیشرفت خواهند کرد، گرچه این امر درست است اما یک مربی در رسیدن به شرایط بازیکن نخبه است و موجب پیشرفت سریع وی می‌شود.

مربی تنیس روی میز می‎تواند سطح مهارت فعلی شما را ارزیابی کرده و یک برنامه برای بهبود بخشیدن به جنبه‌های کلیدی بازی شما ایجاد کند.

  • شما یاد خواهید گرفت که چگونه بازی را ارزیابی کنید و بتوانید ۱۱ امتیاز کلیدی ست را دریافت کنید.
  • سبک شما در نظر گرفته خواهد شد و برنامه آموزشی متناسب با نیازهای فعلی شما طراحی می‌شود.
  • یاد خواهید گرفت چگونه ضربه‌های خود را بهبود بخشید تا در مسابقات موثر باشند.
  • شما سریع‌تر متوجه خواهید شد که کدام جنبه‌ها نیاز به تمرین دارند و راهنمایی و توصیه‌هایی در مورد نحوه انجام این تمرینات را دریافت می‌کنید.

این نوع تحلیل و مشاوره می‌تواند زمان و تلاش زیادی را صرفه جویی کند و به شما در تبدیل شدن به یک بازیکن تنیس روی میز کمک کند.
در بازی تنیس کیفیت میز تنیس از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌توانید برای داشتن یک میز تنیس خوب با مشورت مربی از راهنمایی شرکت‌هایی که در زمینه‌ی ساخت میز تنیس فعالیت می‌کنند کمک بگیرید.

اما اگر نتوان مربی به کار گرفت چه باید کرد؟

اگر نمی‌توانید مربی بگیرید به این معنی است که شما محکوم به ماندن در سطح فعلی خود هستید؟ خیر طبیعتا تمرین موجب پیشرفت شما خواهد شد ولی با سرعتی کم‌تر.

۲) به کار گیری برخی از مربیان ویدئویی آنلاین:

اگر نمی‌توانید شخصی را به عنوان مربی انتخاب کنید (به دلیل بالا بودن هزینه یا…) بهترین انتخاب بعدی پیش روی شما گرفتن مربی آنلاین خواهد بود.

سایت TableTennisUniversity.com یکی از بهترین‌هاست. این سایت توسط مربی تیم Tao Li رهبری می‌شود، که یکی از بازیکنان تیم ملی چین است. این دوره‌ها شامل همه چیزهایی است که شما باید بدانید تا تبدیل به یک بازیکن تنیس روی میز شوید و به ۵۲ درس ویدیویی و ۶۰ فیلم سوال مربی تقسیم شده است.

۳) از بازی خود فیلم بگیرید:

اگر در مسابقات و یا با دوستان و خانواده بازی می‌کنید از بازی خود فیلم بگیرید. جمع شدن با دوستان و تجربه‌ی یک بازی هیجان انگیز از مزیت‌های بازی تنیس روی میز است.

در طول پخش، خود را در بازی تجزیه و تحلیل کنید. هنگامی که امتیاز از دست می‌دهید، توجه خاصی به کارهایتان داشته باشید. زمانی که نقاط ضعف خود را تعیین می‎کنید، می‎توانید بر تقویت تکنیک‎های خود تمرکز کنید.

۴) بازیکنان حرفه‌ای را تماشا کنید:

می‌توانید در مسابقات شرکت کنید تا جوانب مثبت را در عمل ببینید و یا مسابقات را در ویدیو یا آنلاین مشاهده کنید. به سبک، ضربه، دریافت، سرویس، موقعیت، حرکت و… آن‌ها توجه کنید.

لزوما نباید سبک خود را کپی کنید، اما می‌توانید برخی نکات مفید را بیابید و از مشاهدات یاد بگیرید. آنچه را که نیاز به پیشرفت دارد ارتقا دهید، سپس آن را در برابر دیگر بازیکنان در تمرین اجرا کنید.
در بازی پینگ پنگ داشتن میز مرغوب که از بهترین مواد ساخته شده و طبق استاندارهای بین المللی طراحی شده باشد برای یک بازی حرفه‌ای نیاز است که شما می‌توانید بهترین میز را از تولیدی میز پینگ پنگ تهیه کنید.

۵) روی تکنیک رقص پا کار کنید:

رقص پا یک مهارت تنیس روی میز است. بدون تبحر در این توانایی غیر ممکن است که یک بازیکن تنیس روی میز عالی باشید. به همین دلیل، تسلط و دانستن زمان مناسب برای تغییر رقص پا می‌تواند به شما کمک کند تا بازی خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

از آنجا که تنیس روی میز یک ورزش سریع است، با دقت پیش بینی کردن ضربه در بازی‌های رقابتی دشوار است از این رو رقص پای مناسب شما را قادر می‌سازد تا در بهترین حالت به توپ ضربه بزنید.

۶) بازی در برابر بازیکنان متفاوت:

شما می‌توانید مجموعه‎ای از بازیکنان با سبک‎های مختلف و مهارت‎های خود را با پیوستن به باشگاه تنیس روی میز پیدا کنید. با بازیکنان مختلف برای به دست آوردن تنوع در تجربه خود بازی کنید. مفید است که سطح مهارت فعلی شما به چالش کشیده شود و اگر بتوانید بازیکنان دارای تجربه بیش‌تری پیدا کنید کمک می‌کند تا سریع‌تر پیشرفت کنید.
امروزه در اکثر شهرها باشگاه‎هایی وجود دارد که علاقه‌مندان به بازی تنیس روی میز (پینگ پنگ) می‌توانند آن را به صورت جدی دنبال کنند، تولید میز پینگ پنگ برای باشگاه‎های حرفه‌ای باید بر اساس اصول و استانداردهای بین المللی طراحی و ساخته شود.
همان طور که در بالا اشاره کردیم فیلم برداری کمک ویژه‌ای به شما خواهد کرد.

۷) هر بار از راکت یکسان استفاده کنید:

راکتی مناسب برای خود انتخاب کنید (راکتی که بهترین عملکرد را با آن دارید) و سپس همیشه از آن استفاده کنید.
هر نوع راکت متفاوت است و ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشد. اگر از انواع مختلف راکت‌ها استفاده می‌کنید، ممکن است به دلیل تفاوت در عملکرد، مانع پیشرفت شما شود.

۸) روی سرعت واکنش خود کار کنید:

بهترین بازیکنان تنیس روی میز واکنش سریع دارند. بازیکنان که رفلکس‌های سریع رعد و برقی دارند بر کسانی که روی این تکنیک مهارت ندارند برتری خواهند داشت.
تمرینات فیزیکی که به بهبود هماهنگی دست و چشم کمک می کند برای ارتقا این مهارت مفید هستند.
اکثر بازیکن‌های این رشته‌ی ورزشی از قوانین و مقررات تنیس روی میز آگاهی دارند.

۹) برای ضربه از تمام بدن خود استفاده کنید:

برای این که با قدرت به توپ ضربه بزنید لازم است تا تمام اجزای بدن خود را حرکت دهید و فقط به حرکت بازو‎ها اکتفا نکنید!

۱۰) حریف تمرینی مناسب پیدا کنید:

پیدا کردن یک حریف تمرینی با اهداف مشابه می‌تواند به شما در پیشرفتتان کمک کند. با کسی که در همان سطح بازی قرار دارد شروع کنید و برنامه تمرینی منظم برای خود داشته باشید.

شاید برایتان سوال پیش آماده باشد که بازی در برابر حری‌ف‌های متفاوت به پیشرفت بازی کمک خواهد کرد پس چرا حریف تمرینی؟!!

در پاسخ باید بگوییم در طول تمرین مقابل شریک تمرینی خود با حریف‌های متفاوت نیز بازی کنید زیرا داشتن حریف تمرینی در سطح خود باعث کاهش استرس و افزایش انگیزه خواهد شد.

همانطور که گفتم، بهترین و سریع‌ترین راه برای پیشرفت باید در بستری که مربی فراهم می‌کند صورت گیرد. او می‌تواند به شما در جلوگیری از اشتباهات رایج، هنگام تلاش برای پیشرفت در بازی کمک کند.

مربی در مورد بازی تنیس روی میز اطلاعات بیش‌تری نسبت به شما دارد، می‌تواند اشتباهاتی که شما انجام می‌دهید را نشان دهد و راهنمای درستی در مورد چگونگی دستیابی به پتانسیل کامل خود را بسیار سریع ‌را در اختیار شما قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *